فارکس به زبان ساده

فارکس چیست ؟

 

 

اگر تا به حال به کشور دیگری سفر کرده اید، معمولا باید غرفه تبادل ارز را در فرودگاه پیدا کنید و سپس پولتان را به ارز کشور مقصد تبدیل کنید. به مقابل پیش خوان میروید و متوجه تابلویی می شوید که نرخ های مختلف تبادل ارز را نمایش می دهد.
“ین ژاپن” را میبینید و با خود فکر میکنید که « وای! یک دلار من ۱۰۰ ین ارزش دارد؟! و ده دلار دارم! پولدار شدم!»( این شور و هیجان به سرعت از بین میرود زمانی که میخواهید از فروشگاه فرودگاه یک قوطی نوشیدنی گازدار خریداری کنید و ناگهان نیمی از پولتان خرج میشود.)
وقتی به وطن بر میگردید، مقابل غرفه تبادل ارز توقف میکنید تا مقدار ینی که به طور معجزه آسایی باقیمانده را مبادله کنید و متوجه میشوید که نرخ ارز تغییر کرده است. این تغییرات در نرخ تبادل است که به شما اجازه میدهد در بازار ارز درآمد کسب کنید.
بازار ارز که معمولا “فارکس” یا FX نامیده میشود، بزرگترین بازار مالی در جهان است. در مقایسه با حجم ناچیز ۲۲.۴ میلیارد دلار در روز بازار بورس نیویورک، بازار ارز با حجم معامله ۵ تریلیون دلار در روز غول است. فارکس بی نظیر است!
 در بزرگترین بازار سهام در جهان، یعنی بورس اوراق بهادر نیویورک (NYSE)، حجم معاملات در حدود ۲۲.۴ میلیارد دلار است.  

هر روز گزارش هایی درباره بازار بورس نیویورک در اخبار شنیده میشود و در CNBC در بلومبرگ ، در بی بی سی و حتی ممکن است در سالن ورزشی محلی هم در مورد آن شنیده باشید. “ بازار بورس نیویورک امروز فعال است” وقتی مردم درباره بازار صحبت میکنند معمولا منظورشان بازار سهام است. بنابراین بازار بورس نیویورک بزرگ به نظر میرسد، صدایش بلند است و دوست دارد کلی سر و صدا راه بیندازد.اما اگر آن را نسبت به بازار ارز مقایسه کنید، شبیه به این است…

بازار بورس نیویورک در مقایسه با فارکس ضعیف به نظر میرسد! هیچ شانسی ندارد!نمودار میانگین حجم معاملات روزانه برای بازار فارکس، بازار بورس نیویورک، بازار بورس توکیو و بازار بورس لندن در نمودار زیر نشان داده شده است:

بازار ارز بیش از ۲۰ برابر بزرگتر است! عظیم است! اما این تازه اول کار هست.
رقم هنگفت ۵ تریلیون دلار کل بازار ارز جهانی رو پوشش میدهد اما معامله گران خورده فروشی (مانند ما) بازار نقدی رو معامله میکنند که حدود ۱.۴۹ تریلیون دلار است. بنابراین میبینید که بازار فارکس قطعا بزرگ است، اما نه آنقدر بزرگ که رسانه ها بخواهند باورش کنند.
آیا احساس میکنید که از قبل میدانستید در بازار فارکس چه میگذرد؟ ما که تازه شروع کردیم! در بخش بعد نشان میدهیم که دقیقا چه چیزی دربازار فارکس معامله میشود.

چه چیزی معامله میشود ؟


پاسخ ساده پول است
از آنجا که چیز فیزیکی را خریداری نمیکنید، این نوع دادوستد میتواند گیج کننده باشد.
خرید ارز را به صورت خرید سهام در یک کشور خاص در نظر بگیرید. مانند خرید سهام یک شرکت، قیمت ارز بازتاب مستقیم از آن چیزی است که بازار در مورد سلامت فعلی و آینده اقتصاد آن کشور فکر میکند.

وقتی مثلا ین ژاپن را خریداری میکنید، در واقع یک “سهم” در اقتصاد ژاپن خریداری کرده اید. پیش بینی میکنید که وضع اقتصاد ژاپن خوب است، و با گذشت زمان حتی بهتر هم خواهد شد. وقتی این “سهام” را در بازار به فروش میرسانید، امیدوارید در نهایت سود کنید.
به طور کلی، تبادل یک ارز در مقابل ارزهای دیگر، بازتابی از وضعیت اقتصاد آن کشور در مقایسه با اقتصاد کشورهای دیگر است.
نماد ارز همیشه ۳ حرف است، که دو حرف اول نشان دهنده نام کشور و حرف سوم نشان دهنده نام ارز آن کشور میباشد.
برای مثال NZD را در نظر بگیرید. NZ مخفف نیوزیلند و D مخفف دلار است. 


ارزها به صورت جفتی معامله می شوند
داد و ستد فارکس به معنی خرید همزمان یک ارز و فروش ارز دیگری است(پایاپای). ارزها از طریق کارگزار به صورت جفتی معامله میشوند، برای مثال یورو و دلار آمریکا (EUR/USD) یا پوند انگلیس و ین ژاپن (GBP/JPY). وقتی در بازار فارکس معامله میکنید، ارزها به صورت جفت خرید و فروش خواهند بود.

تصور کنید هر جفت، به طور مداوم در “تقلا” با ارز دیگری است که در آن سوی طناب قرار دارد. نرخ ارز بر اساس اینکه کدام ارز در حال حاضر قوی تر است ، در نوسان میباشد.


جفت ارزهای اصلی :


جفت ارزهایی که در  زیر نشان داده شده اند “جفت ارزهای اصلی” محسوب میشوند . یکی از ارزهای تشکیل دهنده ی این جفت ارز دلار امریکاست (USD) که بیشتریت معامله بر روی آن صورت میگیرد. جفت ارزهای اصلی، نقدترین جفت ارزها و دارای بیشترین حجم معامله در دنیا هستند.

  1. EUR/USD

  2. USD/JPY

  3. GBP/USD

  4. USD/CHF

  5. AUD/USD

  6. USD/CAD

  7. NZD/USDجفت ارزهای غیر اصلی :


جفت ارزهایی که هیچ یک از دو ارز تشکیل دهنده آن دلار آمریکا (USD) نباشد، جفت ارز غیر اصلی یا به طور خلاصه “کراس” گفته میشوند. کراس های اصلی موسوم به “مینورها” هم هستند. کراس هایی که بیشترین معامله فعال را دارند ناشی از سه ارز غیر از USD هستند : EUR, JPY و GBP


مزایای فارکس :


منافع و مزایای بسیاری در دادوستد فارکس وجود دارد. در اینجا فقط چند دلیل ذکر میشود که چرا بسیاری از مردم این بازار را انتخاب میکنند :


-بدون کارمزد


فعالیت در فارکس بدون کمیسیون های معاملاتی ، هزینه های مبادله، هزینه های دولت و هزینه های کارگزاری است. اغلب کارگزاران خورده فروشی در قبال خدماتشان، توسط “کارمزد خرید-فروش” از معامله گران دستمزد میگیرند.

 

-بدون واسطه


داد و ستد سبب حذف واسطه ها می شود و به شما امکان میدهد تا به طور مستقیم با بازاری که قیمت یک جفت ارز خاص را تعیین میکند، معامله کنید.


-عدم وجود حجم معاملاتی ثابت


در بازارهای آتی (فیوچرز) اندازه حجم معاملات توسط بورس ها تعیین میشود. به عنوان مثال، مقدار استاندارد برای قراردادهای آتی نقره ، برابر با ۵۰۰۰ اونس است. در فارکس ، شما حجم مورد نظر را جهت انجام معاملات تعیین میکنید. این امر به معامله گران امکان میدهد که حتی با حساب های کوچک با موجودی ۲۵ دلار نیز در این بازار شرکت کنند (حساب ۲۵ دلاری ایده خوبی نیست)


-هزینه معاملاتی اندک


هزینه معاملات خورده فروشی (کارمزد خرید/فروش) معمولا کمتر از ۰.۱٪ در شرایط عادی بازار است. در معاملات بزرگتر، کارمزد حتی میتواند ۰.۰۷٪ باشد. البته این بستگی به ضریب اهرم استفاده شده دارد


-بازار ۲۴ ساعته


انتظار برای زنگ بازگشایی بازار وجود ندارد. از باز شدن در صبح روز دوشنبه در استرالیا تا بسته شدن بعدازظهر در نیویورک، بازار فارکس هرگز نمیخوابد. این برای کسانی که میخواهد به صورت پاره وقت معامله کنند عالی است زیرا میتواند زمان دلخواه معامله را انتخاب کنند : صبح، ظهر،شب


-هیچ کس نمیتواند بازار را در کنترل خود در آورد


بازار آنقدر بزرگ است و شرکت کنندگان بسیار زیادی دارد که هیچ نهاد واحدی (حتی بانک مرکزی یک کشور) نمیتواند قیمت بازار را برای مدت زمان طولانی کنترل کند.


-ضریب اهرمی


در معاملات فارکس، معامله گران با سرمایه اولیه کم، میتواند قراردادی به ارزش بسیار بالاتر را کنترل کند. ضریب اهرمی این توانایی را به معامله گران می دهد که سود خوب بدست آورد.
برای مثال کارگزار فارکس ممکن است ضریب اهرمی ۱ به ۵۰ را ارائه دهد، این بدین معنی است که معامله گر با داشتن یک حساب معاملاتی ۱۰۰ دلاری امکان انجام معامله به ارزش ۵۰۰۰ دلار را خواهد داشت . به طور مشابه، با ۵۰۰ دلار می تواند معادل ۵۰٫۰۰۰ دلار معامله کند و …
در حالی که این موضوع بسیار جذاب است، اما به یاد داشته باشید که ضریب اهرمی ، شمشیر دو لبه است. بدون مدیریت ریسک مناسب، این درجه بالای ضریب اهرمی می تواند به زیان های بزرگ منجر شود.


-نقدینگی بالا


از آنجا که بازار فارکس بسیار عظیم بوده و در روز حدود ۵ تریلیون دلار در آن معامله میشود، دارای بیشترین نقدینگی در میان بازارهای مالی جهانی نیز می باشد. این بدین معنی است که در شرایط عادی بازار، با یک کلیک ماوس بلافاصله میتوانید به خرید و فروش بپردازید زیرا معمولا کسی در بازار وجود دارد که مایل است با شما به مبادله بپردازد به همین دلیل هرگز در یک معامله گرفتار نمیشوید.


-موانع کوتاه برای ورود


فکر میکنید که آغاز به کار به عنوان معامله گر ارز هزینه زیادی در بردارد ؟ واقعیت این است که در مقایسه با داد و ستد سهام ، اختیار یا آتی ، چنین نیست. کارگزاران آنلاین فارکس، حساب های داد و ستد “مینی” و “میکرو”را ارائه میکنند که برخی از آنها حداقل موجودی حساب ۲۵ دلار را دارند.
نمیگوییم که باید حساب کاربری با حداقل موجودی را باز کنید اما این امر بازار معامله ارز فارکس را بسیار بیشتر در دسترس فرد متوسطی قرار می دهد که سرمایه معامله آغازین زیادی ندارد.

 

-چیزهای رایگان در همه جا!


بیشتر کارگزاران آنلاین بازار ، حساب های “دمو” (تمرینی) را برای تمرین داد و ستد و ایجاد مهارتهای تان همراه با اخبار فارکس و خدمات رسم نمودار ارائه می کنند.
و نکته جالب این است که همه آنها رایگانند!
حساب های تمرینی، منابع بسیار ارزشمند برای کسانی است که قصد دارد مهارت های معاملاتی خود را با “تمرین” افزایش دهند و پس از آن اقدام به باز کردن حساب با پول واقعی نمایند.
بازیگران بازار فارکسحالا که ساختار کلی بازار فارکس را می دانید، اجازه دهید آن را بیشتر بررسی کنیم تا بدانیم که ایران افراد دقیقا چکار می کنند. ضروری است که ماهیت بازار فارکس و بازیگران اصلی را درک کنید.


تا اواخر دهه ۱۹۹۰ تنها “کله گنده ها” می توانستند این بازی را انجام دهند. شرط اولیه برای معامله این بود که ۱۰ تا ۵۰ میلیون دلار برای شروع کار داشته باشید! بازار فارکس ابتدا قرار بود توسط بانک دارن و موسسات بزرگ استفاده شود نه ما “کوچولوها”
با این حال ، به دلیل ظهور اینترنت، شرکت های انلاین داد و ستد فارکس در حال حاضر قادر به ارائه حساب های معامله به معامله گران “خورده فروشی” مانند ما هستند.


بازیگران بزرگ در این بازار عبارتند از :


۱- بانک های بزرگ


از آنجا که بازار فارکس غیر متمرکز است، بزرگترین بانک های دنیا تعیین کننده نرخ های ارزند. بر اساس عرضه و تقاضا برای ارزها، آنها معمولا تنها کسانی اند که کارمزد خرید/فروش را ایجاد میکنند از این رو به این بازار، بازار بین بانکی نیز گفته میشود.
این بانک های بزرگ مبالغ هنگفت معاملات بازار فارکس را هر روز برای مشتریان و خودشان بر میدارند. تعدادی از این بانک های بزرگ عبارتند از : USB ،دویچه بانک و سیتی گروپ. می توان گفت که بازار بین بانکی ، بازار ارز خارجی است.


۲- شرکت های تجاری بزرگ


شرکت ها به منظور انجام کسب و کار ، در بازار ارز شرکت میکنند. به عنوان مثال اپل هنگام خرید قطعات الکترونیکی از ژاپن برای محصولات خود، باید ابتدا دلارهای امریکا را به ین ژاپن تبدیل کند ، از آنجا که حجمی که معامله میکنند بسیار کوچک تر از حجم معامله در بازار بین بانکی است، این نوع بازیگران معمولا با بانک های تجاری برای انجام معاملاتشان سر و کار دارند.
خرید و فروش بین شرکت های بزرگ همچنین می تواند موجب ایجاد نوسانات نرخ ارز شود. در تعاملات فرامرزی، بسیاری از مکالمات ارزی اتفاق می افتد که می توان قیمت ها را دچار نوسان کند.


۳- دولت ها و بانک های مرکزی


دولت ها و بانک های مرکزی، از جمله بانک مرکزی اروپا، بانک مرکزی انگلستان و فدرال رزرو امریکا، به طور منظم در بازار فارکس نیز مشارکت میکنند. درست مثل شرکت ها، دولت ها در بازار فارکس جهت انجام عملیات خود، پرداخت های تجاری بین المللی و جابه جایی ذخایر ارز خارجی شرکت میکنند.
در همین حال، وقتی بانک های مرکزی به تنظیم نرخ های بهره برای کنترل تورم می پردازند، بر بازار فارکس تاثیر گذارند. با انجام این کار، میتوانند بر ارزشگذاری پول تاثیر داشته باشند. همچنین مواردی برای دخالت بانک های مرکزی، به طور مستقیم یا غیر مستقیم، در بازار فارکس وجود دارد و آن زمانی است که می خواهند نرخ های ارز را برابر کنند. گاهی اوقات بانک های مرکزی فکر میکنند که ارزش پولشان بالا یا پایین قیمت گذاری شده است ، بنابراین شروع به عملیات فروش یا خرید گسترده برای تغییر نرخ ارز می کنند.


۴- سفته بازان

 

سفته بازان که نزدیک به ۹۰ درصد از حجم معاملات را تشکیل می دهند در همه اشکال و اندازه ها وجود دارند. بعضی از آنها جیب پر پول دارند، برخی کمتر اما همه آنها در فارکس برای کسب درآمد شرکت می کنند.

سشن های معاملاتی


حالا که میدانید فارکس چیست، اکنون باید بدانید چه زمانی میتوانید معامله کنید.
بله، درست است که بازار فارکس در ۲۴ ساعت شبانه روز باز است، اما این بدان معنا نیست که همیشه در تمام روز فعال است.
زمانی میتوانید کسب درامد کنید که بازار حرکت صعودی یا نزولی داشته باشد ( تلاش برای کسب درآمد در زمانی که بازار راکد است، دشوار است.


ساعت بازارقبل از بررسی بهترین زمان برای داد و ستد، باید ببینیم که ۲۴ ساعت شبانه روز در جهان فارکس چه شکلی است. بازار فارکس را میتوان به چهار جلسه عمده داد و ستد تقسیم کرد: جلسه سیدنی ، جلسه توکیو ، جلسه لندن و جلسه نیویورک. جدول زیر زمان های باز و بسته شدن برای هر جلسه را نشان می دهد:

 


زمان های واقعی باز و بسته شدن مبتنی بر ساعت های اداری محلی اند. این زمان در طول ماه های اکتبر و آوریل که برخی از کشورها ساعت تابستانی(DST) را تغییر میدهند جابجا خواهد شد.
می توانید ببینید که بین هر جلسه ، دوره زمانی وجود دارد که در آن دو جلسه به طور همزمان فعال هستند. در طول تابستان، از ساعت ۳:۰۰ – ۴:۰۰ صبح به وقت EDT، جلسه توکیو و جلسه لندن با هم تداخل دارند، و در هر دو فصل زمستان و تابستان از ۸:۰۰ صبح تا ۱۲:۰۰ ظهر به وقت EDT، جلسه لندن و جلسه نیویورک با هم تداخل دارند.
به طور طبیعی، این شلوغ ترین زمان در روز برای داد و‌ ستد هستند زیرا هنگامی که ۲ بازار همزمان فعالند ، حجم بیشتری جهت مبادله وجود دارد. این منطقی است زیرا در این زمان ها، تمام شرکت کنندگان بازار، پول بیشتری منتقل میکنند.
در حال حاضر، احتمالا به زمان باز شدن سیدنی نگاه میکنید که چرا دو ساعت اختلاف دارد. فکر میکنید که زمان باز شدن سیدنی تنها یک ساعت جابجا میشود، اما به یاد داشته باشید که وقتی ایالات متحده ساعت را یک ساعت عقب می کشد، سیدنی در واقع ساعت را یک ساعت جلو میکشد ( فصل ها در استرالیا برعکس اند). اگر قصد معامله در این دوره را دارید همیشه باید این نکته را به یاد داشته باشید.

نحوه معامله

خرید/فروش

در ابتدا باید نوع معامله را انتخاب کنید: خرید یا فروش؟
اگر میخواهید خرید کنید (که در واقع به معنی خرید ارز پایه و فروش ارز متقابل) میخواهید ارزش پایه افزایش یابد و سپس آن را با قیمت بالاتری به فروش برسانید. در اصطلاح معامله گران، به این حالت “long” یا “موقعیت خرید” گفته میشود. پس به یاد داشته باشید:


Long=خرید


اگر میخواهید ارز مورد نظر را به فروش برسانید (که در واقع به معنی فروش ارز پایه و خرید ارز متقابل است) میخواهید ارز پایه کاهش یابد و سپس آن را با قیمت کمتری بخرید. در اصطلاح معامله گران، به این حالت “short” یا “موقعیت فروش” گفته میشود. به یاد داشته باشید:


Short=فروشبررسی قیمت خرید/فروش


تمام مظنه های فارکس با دو‌قیمت نمایش داده می شوند: قیمت خرید و قیمت فروش که همیشه قیمت فروش کمتر از قیمت خرید است.
قیمت خرید، قیمتی است که در آن شما مایل به خرید ارز پایه در ازای ارز متقابل هستید.
قیمت فروش، قیمتی است که در آن شما مایل به فروش ارز پایه در ازای ارز متقابل هستید.


به تفاوت میان قیمت خرید و فروش “کارمزد” (Spread) گفته میشود.
در مثال قبلی در مورد مظنه EUR/USD, قیمت فروش ۱.۳۴۵۶۸ و قیمت خرید ۱.۳۴۵۸۸ است. اگر میخواهید EUR را به فروش برسانید، روی “Sell” کلیک کنید در این صورت یورو را با قیمت ۱.۳۴۵۶۸ به فروش خواهید رساند. اگر قصد خرید EUR دارید، روی “Buy” کلیک کنید و یورو را با قیمت ۱.۳۴۵۸۸خرید کنید.


پیپ و پیپت


احتمالا اصطلاحات “پیپ” ، “پیپت” و “لات” رو شنیده اید. اکنون تعریف آنها و نحوه محاسبه شان را نشان میدهیم.
برای این اطلاعات وقت بگذارید زیرا این دانش برای همه معامله گران بازار فارکس ضروری است. تا زمانی که مفهوم ارزش پیپ و محاسبه سود و زیان را به خوبی درک نکرده اید، به فکر انجام معامله نباشید.

پیپ چیست ؟ پیپت چیست ؟


به کوچکترین واحد قابل تغییر در نرخ یک جفت ارز “پیپ” گفته میشود. اگر EUR/USD از ۱.۲۲۵۰ به ۱.۲۲۵۱ حرکت کند، شاهد افزایش ۰.۰۰۰۱ در ارزش USD بوده ایم که به آن یک پیپ گفته میشود. پیپ معمولا اخرین رقم اعشار از مظنه است. اکثر جفت ارزها ۴ رقم اعشار دارند، اما یک استثنا هم وجود دارد مانند جفت ارزهایی که در آن ها ین ژاپن وجود دارد (دو رقم اعشار دارد)

تحلیل تکنیکال


جهت تحلیل و بررسی بازارهای مالی، دو نوع تحلیل مورد استفاده قرار میگیرد: تحلیل تکنیکال(فنی) و تحلیل بنیادی
در تحلیل تکنیکال، معامله گران تغییرات قیمت ها را مطالعه و بررسی میکنند.
نظریه مربوطه این است که فرد میتواند به تاریخچه تغییرات قیمت نگاه کند و شرایط داد و ستد و کنونی و تغییرات احتمالی قیمت را پیش بینی نماید.
مصداق اصلی برای استفاده از این تحلیل این است که، به لحاظ نظری، تمامی اطلاعات بازار در قیمت منعکس میشود. اگر قیمت، تمامی اطلاعات موجود در بازار را منعکس کند، آنگاه تنها چیزی که فرد واقعا برای انجام داد و ستد به آن نیاز دارد، مطالعه و بررسی قیمت ها است. تاریخ تکرار میشود!
این موضوع اساسا همان چیزی است که تحلیل فنی درباره آن صحبت میکند. اگر سطح قیمتی در گذشته به عنوان معیار خرید یا فروش توسط معامله گران در نظر گرفته شده، می توان از آن سطوح جهت پیش بینی روند حرکتی قیمت ها در آینده نیز استفاده کرد.
تحلیل گران فنی به دنبال الگوهای مشابهی هستند که در گذشته شکل گرفته است، و این عقیده دارند که این الگوها در آینده نیز اتفاق خواهد افتاد.


در بازارهای مالی، تحلیل تکنیکال با نمودارها همراه است. تحلیل گران از نمودارها استفاده میکنند چرا که ساده ترین راه برای تجسم داده های گذشته است.
به داده های قدیمی نگاه کنید تا به شما کمک کند روند ها و الگوهایی را شناسایی کنید که میتواند در یافتن فرصت های مناسب در اینده شما را یاری کند.
هر چه معامله گران بیشتر به دنبال سطوح معین قیمت و الگوها در نمودارها باشند، احتمال یافتن آنها بیشتر است.
با این وجود باید بدانید که تحلیل فنی بسیار وابسته به طرز تفکر شخص تحلیلگر میباشد.
ممکن است دو تحلیل گر در شرایط یکسان و با استفاده از ابزارهای تحلیلی مشابه، به نتایج کاملا مشابه دست پیدا کنند. این امر بیان گر این موضوع است که نوع نگاه افراد در تحلیل، تاثیر بسزایی در نتیجه حاصله دارد.
هم اکنون میدانیم دارید به خودتان فکر میکنید. شگفت انگیز است! این مردان باهوش هستند.
کلمات مسخره ای مانند فیبوناچی و بولینگر به کار میبرند. هیچگاه نمیتوانیم این چیزها را یاد بگیریم! خیلی خودتان را ناراحت نکنید. بعد از آن که مدرسه پیپ شناسی را به اتمام رساندید، شما هم مانند ما باهوش خواهید بود.

انواع نمودارها


اجازه دهید نگاهی به سه نوع نمودار محبوب بیندازیم:


۱. نمودارخطی
۲. نمودار میله ای
۳. نمودار شمعی
اکنون هر یک از این نمودارها را توضیح میدهیم.


نمودار خطینمودار خطی ساده، خطی است که نقاط بسته شدن قیمت یک جفت ارز را به یکدیگر متصل میکند. وقتی نقاط با خط به هم متصل شوند، میتوانیم حرکت کلی قیمت یک جفت ارز در یک دوره زمانی را ببینیم.نمودار میله ای


نمودار میله ای کمی پیچیده تر است. این نمودار قیمت های باز و بسته شدن و همچنین سقف و‌ کف قیمت را نشان می دهد. پایین نوار عمودی نشان دهنده کف قیمت معامله شده برای آن دوره زمانی است، در حالی که بالای نوار نشان دهنده سقف قیمت آن جفت ارز می باشد.
خط تیره افقی در سمت چپ نوار، قیمت باز شدن خط تیره افقی در سمت راست،
هر یک میله بیان گر یک بخش از زمان است، یک روز، یک هفته،یا یک ساعت.
به نمودارهای میله ای “نمودارهای OHLC” نیز گفته میشود چرا که آنها نشان دهنده باز شدن، بالا، پایین و بسته شدن آن جفت ارز هستند. 
باز: خط افقی کوچک در سمت چپ که نشان دهنده قیمت باز شدن است.
سقف: بیشترین حد قیمت در یک دوره زمانی
کف: کمترین حد قیمت در یک دوره زمانی
بسته: خط افقی کوچک در سمت راست که نشان دهنده قیمت بسته شدن است


نمودار شمعی


نمودار شمعی همان اطلاعات نمودار میله را نشان می دهد اما با حالت گرافیکی زیباتر.
میله های شمعی هنوز هم محدود بالا و پایین را با خط عمودی نشان میدهند.
با این حال، در نمودار شمعی، بدنه بزرگ در وسط نشان دهنده محدوده بین قیمت باز شدن و بسته شدن است. اگر بدنه شمع پر باشد، آنگاه قیمت جفت ارز نزولی بوده و اگر بدنه شمع تو خالی باشد، نشان دهنده حرکت صعودی قیمت آن جفت ارز است.

می توانید در نرم افزار معاملاتی خود رنگ مورد علاقه خود را برای بدنه شمع ها انتخاب کنید. فقط سبز را جایگزین سفید، و قرمز را جایگزین سیاه کردیم.
معمولا در نرم افزارهای معاملاتی، شمع سبز رنگ صعودی و شمع قرمز رنگ نزولی است.

استفاده از نمودار شمعی تشخیص جهت حرکت قیمت جفت ارز مورد معامله را آسان تر میکند. مزایای استفاده از نمودار شمعی عبارتند از:
-تفسیر نمودار شمعی آسان تر است. چشم شما بلافاصله قادر به تشخیص اطلاعات ارائه شده توسط این نمودار خواهد بود.
-نمودار شمعی و الگوهای شمعی نام های جالبی دارند مانند ستاره تیرانداز، که به خاطر سپاری معنای آن را آستن میسازد.
-نمودار شمعی برای شناسایی نقاط عطف حرمت قیمت جفت ارزها مناسب است-بازگشت از روند صعودی به روند نزولی یا از روند نزولی به روند صعودی.

 

حمایت و مقاومت


حمایت و مقاومت یکی از مفاهیم پر کاربرد برای معامله در بازارهای جهانی است. عجیب است که هر کسی ایده خاص خود را درباره نحوه اندازه گیری حمایت و مقاومت دارد.
اجازه دهید ابتدا نگاهی به اصول اولیه بیندازیم.

به نمودار بالا نگاه کنید همانطور که میبینید، این الگوی زیگزاگ، مسیر صعودی حرکت قیمت را نشان می دهد(Bull). هنگامی که بازار به سمت بالا حرکت کرده و پس از آن حرکتی نزولی را تجربه میکند، بالاترین نقطه قبل از نزول، نقطه مقاومت نامیده می شود.
با ادامه روند صعودی بازار، پایین ترین نقطه قبل از آغاز برگشت، نقطه حمایت نامیده میشود. نقاط مقاومت و حمایت با نوسان بازار در زمان به طور مستمر تشکیل میشوند. همین حالت برای حرکت قیمتهای در مسیر نزولی نیز صدق میکند.
رسم حمایت و مقاومت
یک نکته را به یاد داشته باشید: سطوح حمایت و مقاومت اعداد دقیق نیستند و غالبا به صورت “سطح” بیان میشوند.
اغلب اوقات میبینید که سطح حمایت یا مقاومت شکسته به نظر میرسد اما خیلی زود در میابید که بازار در حال تست آن سطح بوده است. در نمودار شمعی ، این تست های حمایت و مقاومت معمولا با “سایه” شمع نشان داده میشوند.
 


توجه کنید که چگونه سایه های شمع سطح حمایت ۱.۴۷۰۰ را تست کردند. در این زمانها، به نظر میرسد که بازار در حال شکستن سطح حمایت است. در حقیقت میتوانیم ببینیم که بازار صرفا در حال تست این سطح بوده است.
پس از کجا بفهمیم که حمایت و مقاومت واقعا شکسته شده اند؟
پاسخ مشخصی برای این سوال وجود ندارد. بعضی میگویند که سطح حمایت و مقاومت وقتی شکسته میشوند که بازار عملا از آن سطح بگذرد و بسته شود. اما به زودی میفهمید که همیشه این طور نیست.
اجازه دهید نگاهی به یک مثال بیندازیم که در آن بازار از سطح حمایت ۱.۴۷۰۰ میگذرد و بسته میشود.
*عکس*
در این مورد قیمت پایین تر از سطح حمایت ۱.۴۷۰۰ بسته شده است اما دوباره به بالای آن بازگشته است.
اگر اعتقاد داشتید که این نقطه، نقطه شکست واقعی است و جفت ارز مورد نظر را میفروختید، مسلما ضرر میکردید.
حال که به نمودار نگاه میکنید، میتوانید ببینید و نتیجه بگیرید که حمایت نه تنها شکسته نشده بلکه قوی تر هم شده است.
برای اینکه بتوانید این نقطه شکست کاذب را به درستی پیدا کنید، باید مقاومت و حمایت را همچون یک سری مناطق در نظر بگیرید و نه اعداد مشخص.
یک راه برای کمک به شما در پیدا کردن این مناطق رسم مقاومت و حمایت روی نمودار خطی به جای نمودار شمعی است. دلیلش این است که نمودار خطی فقط قیمت بسته شدن را به شما نشان می دهد در حالیکه نمودار شمعی قیمت های سقف و کف را هم نشان میدهد.
این قیمت های سقف و کف، گمراه کننده اند.
وقتی حمایت و مقاومت را رسم میکنید، دنبال عکس العمل های عجیب بازار نیستید بلکه حرکات عادی و معمولی آن را میخواهید.
با نگاه به نمودار خطی، میخواهید خطوط حمایت و مقاومت را رسم کنید. این خطوط را جایی رسم میکنید که قیمت پس از برخورد به آن سطوح، دچار تغییر جهت شده است.


وقتی یک حمایت یا مقاومت میشکند، میزان حرکت در مسیر شکسته شده ارتباط مستقیم دارد با نیرویی که آن سطح را شکسته. هر چه نیروی وارده برای شکست یک سطح بیشتر باشد، ادامه روند حرکت نیز قوی تر خواهد بود.

 

سایر نکات جالب درباره حمایت و مقاومت:


وقتی بازار از یک سطح مقاومت عبور میکند، آن سطح به طور بالقوه میتواند به یک سطح حمایت تبدیل شود. هر چقدر قیمت سطح مقاومت و حمایت را تست کند ولی آن را نشکند، آن سطح حمایت یا مقاومت قوی تر میشود.
با کمی تمرین، میتوانید مناطق بالقوه حمایت و مقاومت را به راحتی پیدا کنید.
خطوط روند
خطوط روند رایجترین شکل تحلیل تکنیکال هستند و احتمالا یکی از پرکاربردترین آنها.
اگر خطوط روند به درستی رسم شوند، کمک بزرگی به معامله گران در تحلیل بازارهای مالی خواهند کرد. متاسفانه، اکثر معامله گران آنها را به درستی رسم نمیکنند.
خطوط روند چگونه رسم میشوند ؟
برای رسم صحیح خطوط روند، فقط کافی است که دو سقف یا کف بزرگ را پیدا کرده و متصلشان کنید.
برای رسم خط روند صعودی، کافی است که نقاط کف قیمت (دره ها) را به یکدیگر متصل کنیم. در یک روند نزولی، خط روند به موازات نقاط اوج (قله ها) رسم می گردد.
اکنون به کمک خطوط روند، میتوانید کانال ها را نیز ترسیم کنید (کانالها نقش مهمی در تشخیص روند حرکتی ارزها دارند)کانال ها


اگر از مرحله رسم خطوط روند یک مرحله بالاتر بیاییم و همزمان یک خط موازی با خط موازی با خط روند صعودی یا خط روند نزولی با همان زاویه رسم کنیم، در واقع یک کانال ایجاد کرده ایم.
کانال ها ابزار مهمی در تحلیل تکنیکال هستند که برای تعیین مکان های مناسب جهت خرید/فروش به کار میروند. سقف و کف کانال ها نشان دهنده مناطق بالقوه ی حمایت و مقاومت است.

برای ایجاد کانال صعودی، تنها کافی است یک خط موازی با خط روند صعودی رسم کنید و آن را با همان زاویه بکشید تا اولین قله را لمس کند. این کار باید همزمان با ایجاد خط روند انجام دهید.
برای ایجاد کانال نزولی، تنها کافی است یک خط موازی با خط روند نزولی رسم کنید و آن را با همان زاویه بکشید تا اولین دره را لمس کند. این کار را باید همزمان با کشیدن خط روند انجام دهید. جایی که قیمت به خط روند بالایی برخورد میکنند ممکن است به نشان دهنده بازگشت قیمت به داخل کانال باشد. همچنین میتوان از کانال ها به عنوان نقاط تعیین حد ضرر نیز استفاده کرد و با خروج قیمت از کانال، (در صورتی که معامله علیه شما در حرکت باشد) معامله را به منظور جلوگیری از ضرر بیشتر متوقف کرد.

 

تحلیل بنیادی


تحلیل بنیادی، تجزیه و تحلیل نیروهای اقتصادی، اجتماعی و سیاسی موثر بر عرضه و تقاضای دارایی ها در بازارهای مالی است. عرضه و تقاضا از جمله مهمترین عوامل تاثیرگذار در حرکت و تعیین قیمت جفت ارزهل میباشد.
استفاده از عرضه و تقاضا به عنوان شاخصی برای تعیین قیمت ها بسیار ساده است. بخش دشوار آن، تحلیل تمامی عواملی است که عرضع و تقاضا را تحت تاثیر قرار میدهد.
به عبارت دیگر، باید عوامل مختلفی را در نظر بگیرید تا تعیین کنید کدام اقتصاد به صورت پویا در حرکت است و کدام اقتصاد سرمایه ها را بر باد می دهد. باید دلایل چرایی و چگونگی اثر گذاری وقایعی خاص نظیر افزایش بیکاری را بر اقتصاد کشور و در نهایت، بر سطح تقاضای ارز آن کشور بدانید.
مبنای این نوع تحلیل آن است که اگر چشم انداز اقتصادی کنونی یا آتی کشور خوب باشد، تاجران و سرمایه گذاران خارجی بیشتری در آن کشور سرمایه گذاری خواهند کرد. این امر نیاز به خرید پول آن کشور را در پی دارد.
به طور ساده، این همان چیزی است که تحلیل بنیادی میگوند:

برای مثال، بگذارید بگوییم دلار آمریکا در حال قوی تر شدن است، زیرا اقتصاد آمریکا در حال رشد است. هر چه اقتصادی بهتر شود، لازم باشد کنترل بیشتری بر تورم و نرخ بهره آن کشور صورت گیرد.
هر چه نرخ بهره دلار بیشتر باشد، نگهداری دلار یا دارایی های مالی بر مبنای دلار ، جذاب تر خواهد بود. برای دستیابی به دلار، معامله کنندگان و سرمایه گذاران مجبورند ارزهای دیگر را به فروش برسانند تا بتوانند دلار مورد نظر جهت سرمایه گذاری را تامین کنند.

 

اخبار و تاثیر آن ها بر بازار فارکس


هنگام معامله، فقط دانستن تحلیل تکنیکال کافی نیست. به همان اندازه مهم است که بدانید چه چیزی باعث حرکت بازار و شکل گیری الگوهای قیمت می شود.
این نیرو، اخبار نام دارد! برای درک اهمیت اخبار، این سناریو (صرفا داستانی!) را تصور کنید.
فرض کنید در اخبار شبانگاهی، گزارشی پخش میشود مبنی بر اینکه بزرگترین شرکت نرم افزاری که با آن سرو کار داشتید ورشکسته شده است.


اولین کاری که انجام میدهید چیست ؟


ذهنیت شما از این شرکت چه تغییری میکند؟ به نظر شما ذهنیت افراد دیگر از این شرکت چه تغییری خواهد کرد؟
واکنش آشکار این است که بلافاصله سهام خود را به فروش برسانید. در واقع، این کاری است که احتمالا همه سهامداران آن شرکت انجام می دهند.
واقعیت این است که اخبار، ذهنیت و عملکرد ما در تصمیم گیری های تجاری را تحت تاثیر قرار میدهد. این امر در مورد معامله ارز هم صدق میکند.
با این حال تفاوتی عمده بین نحوه مدیریت اخبار در بازار سهام و بازار فارکس وجود دارد.
دوباره به مثال بالا برگردیم و تصور کنید که همان گزارش ورشکستگی شرکت بزرگ نرم افزاری را شنیده اید اما یک روز قبل از انتشار آن در اخبار.
به طور طبیعی میتوانید تمام سهم خود را به فروش برسانید، و در نتیجه شنیدن این خبر در روز قبل، میتوانید بیش از هر کس دیگری که آن را در اخبار شبانگاهی شنیده است پول در آورید.
متاسفانه این ترفند کوچک “معامله ناجوانمردانه” نام دارد که میتواند شما را به زندان بیاندازد!
در بازار سهام، وقتی اخبار را قبل از هر کس دیگری میشنوید غیر قانونی است. در بازار فارکس به آن “بازی ناجوانمردانه” گفته میشود.
هرچه زودتر اخبار به دست شما برسد، معامله برای شما بهتر است و مجازاتی برای آن وجود ندارد!
کمی فناوری و قدرت اطلاعات را نیز به آن اضافه کنید تا آخرین و بهترین خبر را دریافت کنید.
این “اخبار” ابزار فوق العاده برای معامله گران است زیرا به آنها اجازه می دهد که نسبتا سریع به اخبار در بازار واکنش نشان دهند.

خبر برای بازار فارکس مهم است زیرا باعث حرکت آن میشود. صرف نظر از امور تکنیکال، اخبار محرک بازارهای مالی است!


چرا معامله اخبار


پاسخ به این پرسش ساده است: انجام معامله بهتر و کسب سود بیشتر


همانطور که در بخشی قبلی بیان شد، اخبار بخش بسیار مهمی از بازار است که پتانسیل به حرکت در آوردن ارزها را دارد.
زمانی که اخبار منتشر میشود به ویژه اخبار مهمی که همه به آن توجه میکنند، تقریبا میتوانید انتظار دیدن حرکت بزرگی را داشته باشید. هدف شما به عنوان معامله گر این است که در جهت مناسب حرکت بازار قرار بگیرید.


خطرات معامله اخبار


مانند هر گونه استراتژی معاملاتی دیگر، همیشه خطراتی در معامله از طریق اخبار وجود دارد که باید از آنها آگاه باشید. برخی از این خطرات عبارتند از:
از آنجا که در طول رخدادهای خبری مهم، بازار بسیار پر نوسان است، بسیاری از کارگزاران در این زمان ها اسپرد معاملاتی را گسترش می دهند. این امر موجب افزایش هزینه های معامله می شود.
همچنین ممکن است نوسان شدید قیمت را تجربه کنید. نوسان قیمت زمانی اتفاق می افتد که میخواهید با قیمت خاصی وارد بازار شوید اما با توجه به نوسانات شدید در حین رویدادها، به قیمت بسیار متفاوتی می رسید.
نوسانات شدید بازار که به واسطه ریدادهای خبری ایجاد میشوند اغلب در یک جهت رخ نمیدهند. اغلب اوقات بازار ممکن است شروع به حرکت در یک جهت کند، فقط برای اینکه در جهت دیگر بازگشت کند. تلاش برای پیدا کردن مسیر درست گاهی اوقات میتواند موجب سردرد شود!
اگرچه معامله اخبار ممکن است سودآور باشد، اما چندان ساده نیست و نیاز به تمرین زیاد دارد! مهمتر از همه، همیشه باید برنامه معاملاتی منسجم و منظم داشته باشید.

 

کدام گزارش های خبری ارزش معامله را دارند؟


قبل از بررسی استراتژی ها برای کعامله رویدادهای خبری، باید ببینیم کدام رویدادهای خبری ارزش معامله را دارند.
به یاد داشته باشید که به دلیل توانایی اخبار برای افزایش نوسانات قیمت در کوتاه مدت است کخ در حال معامله اخباریم، بنابراین به طور طبیعی دوست داریم اخباری را معامله کنیم که بهترین پتانسیل حرکت بازار را داشته باشند.
در حالی که بازار به اخبار اقتصادی از کشورهای مختلف واکنش نشان میدهد، بزرگترین عوامل حرکت و پر تماشاگرترین اخبار از امریکا میرسد.
دلیل این است که آمریکت بزرگترین اقتصاد جهان است و دلار امریکا ارز ذخیره جهان است. این بدان معنی است که دلار آمریکا دربرگیرنده حدود ۹۰ درصد از تمام معاملات فارکس است، به همین دلیل اخبار و رویدادهای آمریکا بسیار مهم است.


علاوه بر گزارش های تورم و مذاکرات بانک مرکزی، همچنین باید با اخبار جغرافیای سیاسی توجه کنید مانند جنگ، بلای طبیعی، ناآرامی های سیاسی و انتخابات. اگر چه این ها ممکن است تاثیر زیادی به اندازه اخبار دیگر نداشته باشند، باز هم ارزش توجه را دارند.
همچنین، حرکت در بازار سهام را زیر نظر بگیرید. گاهی اوقات تمایلات در بازارهای سهام مقدمه ای برای حرکت های مهم و بزرگ در بازار ارزهای بین المللی خواهد بود.
حالا که میدانیم کدام رویدادهای خبری بیشترین حرکت ها را ایجاد میکنند، گام بعدی ما تعیین جفت ارزهایی است که ارزش تجارت را دارند.
از آنجا که اخبار میتواند موجب افزایش نوسانات در بازار فارکس (و فرصت های تجاری بیشتر) شود، مهم است که ارزهای دارای نقدینگی بیشتر را معامله کنیم. جفت ارزهایی که دارای نقدینگی بیشتر هستند به ما اطمینان می دهند که دستورات ما به سرعت و بدون وقفه انجام میشوند.
به یاد داشته باشید، از آنجت که جفت ارزهای اصلی بیشترین نقدینگی را دارند، معمولا کمترین کارمزدها را می پردازید. وقتی گزارش های خبری بیرون می آیند، اسپردها گسترش می یابند. پس منطقی است برای شروع، از جفت ارزهای اصلی استفاده کنیم.

 

دلیل اصلی ضرر معامله گران :

 


ضریب اهرمی قاتل سرمایه


اکثر معامله گران حرفه ای و مدیران سرمایه، به ازای هر ۵۰۰۰۰ دلار موجودی در حساب معاملاتی خود، اقدام به انجام معامله با یک لات استاندارد می نمایند.
اگر حساب مینی را معامله کنند، این بدان معنی است که یک لات مینی را برای هر ۵۰۰۰ دلار در حساب خود معامله می کنند.
اجازه دهید این مساله را بیشتر بررسی کنیم.
اگر حرفه ای ها این طور معامله می کنند، چرا معامله گران کم تجربه فکر میکنند که میتوانند با حساب ۲۰۰۰ دلاری لات های استاندارد (۱۰۰k) معامله کنند و یا حساب ۲۵۰ دلاری اقدام به معاملات با لات مینی (۱۰k) کنند؟
مهم نیست کارگزاران فارکس به شما چه می گویند، هرگز “حساب استاندارد” با فقط ۲۰۰۰ دلار یا “حساب مینی” با ۲۵۰ دلار باز نکنید. برخی حتی به شما اجازه می دهند حساب ۲۵ دلاری باز کنید.
اولین دلیلی که معامله گران جدید شکست می خورند این است: از ابتدا سرمایه خوبی ندارند و طرز کار ضریبی اهرمی را نمیدانند.
سیستم معاملاتی خود را برای شکست تنظیم نکنید.

توصیه میکنیم که حداقل ۱۰۰۰۰۰ دلار سرمایه قبل از باز کردن حساب استاندارد، ۱۰۰۰۰ دلار برای حساب مینی، یا ۱۰۰۰ دلار برای حساب میکرو داشته باشید. البته تنها زمانی حساب باز کنید که به طور مداوم در حساب آزمایشی سود می کنید.
بنابراین اگر فقط ۶۰۰۰۰ دلار دارید، حساب مینی باز کنید. اگر فقط ۸۰۰۰۰ دلار دارید، حساب میکرو باز کنید. اگر فقط ۲۵۰ دلار دارید، به هیچ وجه وارد حساب واقعی نشوید و به کسب تجربه با حساب تمرینی ادامه دهید.
لطفا پاراگراف قبلی را دوباره بخوانید و آن را در حافظه خود ثبت کنید. فقط به این دلیل که کارگزاران به شما اجازه می دهند که فقط با ۲۵ دلار حساب باز کنید، به این معنا نیست که باید این کار را انجام دهید.
اعتقاد داریم که اکثر معامله گران جدید که حساب تجاری فارکس با حداقل موجودی افتتاح میکنند به این دلیل چنین کاری را انجام می دهند که اصطلاحات “ضریب اهرمی” یا “وجه الضمان” و نحوه تاثیر آن بر معامله را به طور کامل درک نمی کنند.
بسیار مهم است که در مورد اهمیت معامله با ضریب اهرمی به طور کامل آگاه باشید. اگر درک کامل از ضریب اهرمی و وجه الضمان ندارید، تضمین میکنیم که حساب خود را نابود میکنید.


مارجین کال

 

همه معامله گران از مارجین کال در هراسند. این تماس زمانی رخ میدهد که کارگزار به شما اطلاع دهد که موجودی وجه الضمان از حداقل سطح مثرد نیاز کمتر شده است چون یک موقعیت باز علیه شما حرکت کرده است.
در حالی که معامله با وجه الضمان می تواند استراتژی سرمایه گذاری سود آوری باشد، مهم است که برای درک خطران آن وقت بگذارید.
اطمینان حاصل کنید که نحوه عملکرد آن را به طور کامل درک میکنید و حتما تواقفنامه اولیه بین خود و کارگزاران را بخوانید. اگر هر نکته مبهمی در مورد تواقفنامه برای شما وجود دارد همیشه سوال بپرسید.
اگر وجه الضمان موجود در حساب تان به آن کمتر از آستانه از پیش تعیین شده برسد موقعیت های شما می توانند به طور جزئی یا کلی نقد شوند. ممکن است قبل از نقد شدن موقعیت هایتان مارجین کال را دریافت نکنید.
در صورتی که پول در حساب شما به کمتر از وجه الضمان مورد نیاز (وجه الضمان قابل استفاده) برسد، کارگزارتان برخی یا تمام موقعیت های باز را خواهد بست. این می تواند به جلوگیری از سقوط حساب شما کمک کند.
با نظارت بر موجودیتان به طور بسیار منظم و با استفاده از دستورهای توقف زیان برای هر موقعیت باز به منظور محدود کردن خطر، به طور موثری می توانید از مارجین کال اجتناب کنید.
قبل از باز کردن یک حساب معاملاتی، حتما خط مشی های کارگزاری تان درباره حساب های وجه الضمان و ریسک های مرتبط با آن را بررسی کنید.
همچنین باید بدانید که اکثر کارگزاران وجه الضمان بالاتری را در تعطیلات اخر هفته طلب می کنند. این ممکن است به صورت وجه الضمان ۱٪ در طول هفته باشد و اگر قصد دارید موقعیت را در آخر هفته هم حفظ کنید ممکن است به ۲٪ یا بالاتر افزایش یابد.

مدیریت سرمایه


یکی ار حوضه های نادیده گرفته شده در این بازار “مدیریت سرمایه” است. بسیاری از معامله گران که بدون در نظر گرفتین میزان سرمایه اولیه حسابشان، وارد معامله میشوند.
آنها فقط بدون در نظر گرفتن مدیریت ریسک و مدیریت سرمایه و تنها به قصد کسب سود، روی دکمه خرید/فروش کلیک می کنند. اصطلاحی برای این نوع سرمایه گذاری وجود دارد… قمار!

وقتی بدون قوانین مدیریت سرمایه معامله میکنید در واقع خود را در معرض خطرات فراوانی قرار می دهید.
بازده بلند مدت خود را بررسی نمیکنید. در عوض، فقط به دنبال “کسب سودهای مقطعی” هستید.
قوانین مدیریت سرمایه نه تنها از ما محافظت می کنند بلکه میتوانند ما را در دراز مدت به سود برسانند. اگر حرف ما را باور نمیکنید و فکر میکنید که “قمار” راه پولدار شدن است، به این مثال توجه کنید:
مردم همیشه به لاس وگاس میروند تا پول خود را قمار کنند به امید آنکه برنده پول زیادی شوند و در واقع، بسیاری از مردم هم برنده میشوند.
پس اگر افراد زیادی کل پول را برنده میشوند چگونه کازینوهای زیاد در جهان همچنان سود میکنند؟
پاسخ این است که اگرچه افراد زیادی برنده میشوند، در دراز مدت، کازینوها هنوز هم سود آورند چرا که پول بیشتری از افرادی که برنده نمیشوند جمع می کنند. حقیقت این است که کازینوها از نظر آمار و ارقام بسیار غنی اند. میدانند که در دراز مدت، آنها هستند که پولدار میشوند نه قماربازان.
حتی اگر یک نفر برنده ۱۰۰۰۰۰ دلار شود، کازینوها میدانند که همیشه صدها قماربازها دیگر وجود دارند که برنده نمیشوند و پول مستقیم به جیب آنها برمیگردد.
بازار تبادل ارزها، بازی اعداد است، یعنی باید هر عامل کوچکی را تا حد امکان به نفع خود حرکت دهید. در کازینوها، سود گاهی اوقات تنها ۵٪ بالاتر از سود شرکت کنندگان است. اما این ۵ درصد تفاوت بین برنده و بازنده است.
شما میخواهید آماردان ثروتمند باشید و نه قمارباز به این دلیل که میخواهید در دراز مدت برنده باشید.
بنابراین باید با استفاده از یک استراتژی معاملاتی مناسب و با کمی صبر و‌ تحمل، به انجام معاملات بپردازید و نتایج را در درازمدت مورد بررسی قرار دهید.

 

 

پخش ویدیو

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *