دیفای چیست؟

عبارت دیفای مخفف Decentralized Finance است که برای انواع خدمات مالی غیرمتمرکز، ازجمله ارز دیجیتال و بلاک‌چین، استفاده می‌شود. هدف این تکنولوژی، چنانکه از نام آن مشخص است، از میان بردن واسطه در معاملات ارزهای دیجیتال است. دیفای زیرمجموعه‌ای از برنامه‌های غیرمتمرکز (DApp)‌ است که به‌طور اختصاصی تمرکز آن بر امور مالی‌ مبتنی بر قرارداد هوشمند است.

به عبارت دیگر، به مجموعه‌ای از برنامه‌های کاربردی گفته می‌شود که برای انجام امور مالی غیرمتمرکز سرمایه‌گذاران است. در واقع، به آن‌ها کمک می‌کند تا دسترسی مناسب‌تر و بهتری به دارایی خود داشته باشند. فعالیت بیشتر پروژه‌های دیفای بر بستر بلاک‌چین اتریوم _ پالیگان و زنجیره هوشمند بایننس است.

زمانی که سیستم مالی (finance) کشوری متمرکز است، یعنی تمام بازار مالی آن را دولت، مقامات، و بانک مرکزی کنترل می‌کنند؛ همان سیستم سنتی مالی که مردم جهان سال‌هاست آن را می‌شناسند و با آن سروکار دارند، اما سیستم مالی (finance) غیرمتمرکز کاملاً برعکس این روش است و دولت یا عاملی مانند بانک مرکزی بر آن کنترل ندارد.

سرمایه‌گذاران ترجیح می‌دهند واسطه‌هایی نظیر بانک و دولت را حذف کنند تا این نهادها نتوانند در امور مالی آن‌ها دخالت کنند. بنابراین، کنترل دارایی شما کاملاً برعهده خودتان است و کسی جز شما نمی‌تواند به‌صورت مستقیم آن‌ها را مدیریت یا کنترل کند.

همان‌طور که بلاک‌چین سبب سرعت بیشتر معاملات و تراکنش‌ها می‌شود، دیفای نیز به همین صورت عمل می‌کند، زیرا با الهام از همان سیستم ایجاد شده است. بلاک‌چین را فرد یا سازمانی کنترل نمی‌کند. همچنین، تمام آمار تراکنش‌ها و کل تاریخچه در آن‌ وجود دارد و از بین نمی‌رود.

همین موضوع برتری مهمی به فایننس غیرمتمرکز می‌دهد، زیرا در سیستم متمرکز بخشی از این کار را انسان‌ها انجام می‌دهند که خود به کاهش سرعت معاملات و نظارت بیشتر بر معاملات کاربران منجر می‌شود.